top of page

Ortodontik Tedavim Ne Kadar Sürer?

Nasıl gülümsemeniz sadece size ait ve benzersizse, göreceğiniz ortodontik tedavi de sadece size özel ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yönelik olmalıdır. Ortodontik tedavi ne kadar sürer sorusunun cevabı için, “daha önceki yıllarda ortodontik tedavi uzun süreler boyunca sürebilir” denebilirdi, ancak teknolojinin bugün geldiği noktada yarattığı yepyeni olanaklar, iyi bir ortodontik tedaviyi kısa bir sürede tamamlamaya yardımcı olmaya başladı. Üstelik kişiselleştirilebilme imkanı sunan braketler ve şeffaf düzeltici plaklar, hastaların tedavi süresince daha az rahatsızlık hissetmesini de sağlayarak tedavi sürecini kolaylaştırdı.

Bir hastanın göreceği ortodontik tedavinin süresi, hastadan hastaya hatta ortodonti uzmanından ortodonti uzmanına farklılık gösterebilir. Hastanın şikayetçi olduğu bozukluk, göreceği ortodontik tedavi planının içeriğini ve dolayısıyla süresini de etkileyecektir. Genel olarak ortodontik tedavinin uzun sürdüğünü ve aşama aşama değişkenlik göstereceğini söyleyebiliriz. Kimi kapanış bozuklukları için tek aşamalı bir tedavi yeterliyken bazı tedavilerde ancak iki üç aşamadan sonra başarıya ulaşılabilmektedir. Daha basit ortodontik sorunlar birkaç aylık süreçlerde çözülebilirken, yaşanan sorunun türüne göre değişmek üzere birçok ortodontik tedavide 1-2 yıl gibi sürelerde başarılı sonuç alınmaktadır.

Tedavi Ücretimi Devlet Öder mi?

SGK, kamuda verilen ortodontik tedavi hizmetlerinin halkın ihtiyaçlarına yetişememesi nedeni ile, SGK güvencesinde bulunan ve kamu hastanelerinden ortodontik tedavi hizmeti alamayan 18 yaşından küçük bireylerin özel kuruluşlarda yaptırdıkları ortodontik tedavinin giderlerinin bir kısmını karşılamaktadır.

Ortodontik tedavi ihtiyacı olan hastanın özel sağlık kuruluşlarında tedavi olabileceğine dair rapor şu koşullarda düzenlenmektedir:

Ortodonti tedavisi olacak olan hasta öncelikle bulunduğu şehirdeki Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı veya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezine müracaat ediyor.

Buradan kendisine ''Sağlık nedeni ile ortodontik tedavi görmesi gerekmektedir'' raporu verilirse, bu raporla beraber gideceği bir ortodontiste tedavisini yaptırabilir.

Sahip olduğu maloklüzyonun (kötü çene kapanışı) tedavisine dair, Türk Dişhekimleri Birliği'nin güncel tedavi ücreti tarifesine göre kesilen faturalar hasta tarafından ödendikten ve bu faturalar SGK'ya ibraz edildikten sonra, SGK toplam tedavi giderinin bir kısmını (850-1500 TL arası), tedavi boyunca tedavi başlangıcında, tedavi başladıktan en az 6 ay sonra ve tedavi bitiminde üç taksitle hastaya geri ödüyor.

 

 

bottom of page